APEL KANALIZACYJNY

31.07.2015

                               

A P E L

do mieszkańców Gminy Bytom Odrzański

Szanowni Państwo !

 

       Zakład Gospodarki Komunalnej poprzez system kanalizacji sanitarnej odbiera ścieki, które są oczyszczane na oczyszczalni ścieków. Na system kanalizacji sanitarnej składają się rury kanalizacyjne, studnie kanalizacyjne uliczne, przepompownie ścieków i w efekcie końcowym oczyszczalnia ścieków, na której pracuje szereg urządzeń niezbędnych do prawidłowego oczyszczania ścieków.

       W ostatnich latach obserwujemy tendencję zwiększającą zrzucanie do kanalizacji przedmiotów, które nie tylko nie powinny się tam znaleźć, ale przede wszystkim niszczą urządzenia tj. pompy, silniki czy dyfuzory napowietrzające. Obecnie przeprowadzony remont oczyszczalni ścieków będzie kosztował około 30.000 zł.

Dlatego pamiętajmy:

Kanalizacja to nie śmietnik!

Niewłaściwe korzystanie z kanalizacji prowadzi do poważnych problemów eksploatacyjnych w sieciach, przepompowniach i oczyszczalniach ścieków. Usuwanie awarii spowodowanych takim postępowaniem zwiększa koszty użytkowania, a tym samym cenę metra sześciennego ścieków.

 

Kwestię odpadów, których nie należy wrzucać do kanalizacji, reguluje art. 9 Ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (ramka).

Czego nie wrzucamy do kanalizacji?

- odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie    przepustowości przewodów kanalizacyjnych, a w szczególności żwiru, piasku, popiołu, szkła, wytłoczyn, drożdży, szczeciny, ścinków skór, tekstyliów, włókien, nawet jeżeli  znajdują się one w stanie rozdrobnionym,

- odpadów płynnych  niemieszających się z wodą, a w szczególności sztucznych żywic, lakierów, mas bitumicznych, smół, i ich emulsji, mieszanin cementowych,

- substancji palnych i wybuchowych, których o punkcie zapłonu poniżej 85 º C, a w szczególności benzyny, nafty, oleju opałowego, karbidu, trójnitrotoluenu,

- substancji żrących i toksycznych, a w szczególności mocnych kwasów i zasad, formaliny, siarczków, cyjanków oraz roztworów amoniaku, siarkowodoru i cyjanowodoru,

- odpadów ścieków z hodowli zwierząt, a w szczególności gnojówki, gnojowicy, obornika, ścieków z kiszonek,

- ścieków zawierających chorobotwórcze drobnoustroje pochodzące z obiektów, w których są leczeni chorzy na choroby zakaźne, stacji krwiodawstwa, zakładów leczniczych dla zwierząt, w których są leczone stacjonarnie na choroby zakaźne.

 

Zakład Gospodarki komunalnej przypomina, że każdy mieszkaniec ma wpływ na zmniejszenie ilości awarii kanalizacyjnych, a sprawność całego systemu zależy od wszystkich jego użytkowników. Nawet najmniejsza rzecz niepodlegająca rozdrobnieniu może spowodować zator i zmniejszyć drożność sieci sanitarnej.

Dlatego pamiętajmy: do toalety nie wrzucamy i nie wylewamy olei, smarów, benzyny, ścierek, żwiru, piasku, popiołu, włosów, resztek jedzenia, środków higieny osobistej, pampersów, pałeczek higienicznych, czy gąbek. Te na pozór nieszkodliwe są bardzo dużym obciążeniem dla całej sieci.

W 2013 r. czyściliśmy urządzenia (przepompownie ścieków) raz w miesiącu. W 2014 r. raz w tygodniu, a obecnie czyścimy 2 razy w tygodniu powoduje to zwiększenie kosztów utrzymania urządzeń w odpowiednim stanie technicznym.

                                                                                                            

                                                                                                       Z poważaniem

                                                                                               Dyrektor - Antoni Bernat


Licznik odwiedzin: 67955